Czy kleik ryżowy jest bezpieczny

Uczulenie na ryż

Kleiki ryżowe są bardzo lekkimi potrawami, które są stosowane w chorobach układu pokarmowego. Jedzą go także niemowlaki kilkumiesięczne. Lubią go także dorośli. Okazuje się, że niestety może uczulać. Jeśli zamierzamy dziecku rozszerzyć dietę, to zawsze się konsultujmy z lekarzem. Kiedy niemowlak skończy cztery miesiące, to możemy mu podawać mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku kukurydzianego, czy też ryżowego. Ryż mieszać można z wodą. Proporcje koniecznie skonsultujmy z lekarzem.

Ryż jest najczęściej uznawany za produktów bezpieczny. Nie należy od do potraw o bardzo wysokim ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. Zdarzyć się może, że niektóre maluszki nie tolerują ryżu, a w tym także kleików ryżowych. Musimy, wprowadzając nowe produkty do diety naszego dziecka powoli, od ilości minimalnej. Obserwujmy wówczas, czy się nie pojawiają pewne niepokojące objawy.

Jakie są objawy alergii na ryż? Co z refluksem?

Pierwsze objawy alergii na ryż na pewno występują bezpośrednio ze strony układu pokarmowego. Dziecko ma spore wzdęcia oraz boli go brzuszek. Cierpi do tego na zaparcia. Może mieć bardzo mocne kolki, a czasami nawet wymioty. Na skórze się pojawiają zmiany skórne, nasila się atopowe zapalenie skóry. Kichanie, katar oraz zapalenie spojówek – to również objawy alergii na ryż.

Na sam koniec musimy jeszcze wspomnieć o refluksie. Jest bowiem bardzo ważny aspekt spożywania ryżowego kleiku przez dzieci. Czym tak naprawdę jest refluks? Co możemy o nim powiedzieć? Refluks żołądkowo-przełykowy jest przemieszczeniem się zawartości żołądka do przełyku. Stanowi niezmiernie częste schorzenie wieku niemowlęcego. W większości wypadków to zjawisko fizjologiczne. W pierwszych trzech miesiącach życia ma go więcej niż, co drugi niemowlak.

Gdy nasze dziecko zmaga się z refluksem, to powinniśmy się skonsultować bezpośrednio z pediatrą. Nie poradzimy sobie z tym w żadnym wypadku samodzielnie. Taka konsultacja jest naprawdę bardzo istotna.

About the Author

You may also like these